FF govorí v letu jezikov: Vzhodnoazijske pisave od želvjih oklepov do mobilnih naprav

Vabljeni na predavanje Vzhodnoazijske pisave od želvjih oklepov do mobilnih naprav, ki ga bosta v sklopu predavanj FF govorí v letu jezikov izvedli prof. dr. Mateja Petrovčič in doc. dr. Kristina Hmeljak Sangawa, Oddelek za azijske študije Filozofske fakultete. Predavanje bo v četrtek, 20. 4. 2023, ob 18. uri (pred. 2).

Predavanje predstavi nastanek, razvoj in ustroj kitajske pisave ter kompleksne mehanizme, s katerimi se je kitajska pisava uporabila oz. prirejala za zapis drugih, povsem drugačnih vzhodnoazijskih jezikov, kot sta korejščina in japonščina. Iz teh sistemov izhajajo izredno zanimivi izzivi, s katerimi so se srečevali pisarji in slovaropisci, ki so poskušali tisoče pismenk urediti na čim bolj sistematičen in pregleden način. Problematika velike količine pismenk je zopet postala aktualna v času telegrafije in nato v informacijski dobi, ko sta bili potrebni kar dve desetletji raziskav, da so informacijsko-komunikacijske tehnologije zmogle začeti uspešno podpirati tudi vzhodnoazijske pisave in jezike.

19. 10. 2020

03. 09. 2020