Niz predavanj o japonskem filmu

Od 17. do 21. aprila 2023 bo na Oddelku za azijske študije Filozofske fakultete gostoval doc. dr. Giacomo Calorio z Univerze Milano-Bicocca (Università di Milano-Bicocca), ki bo predaval o japonskem filmu. Predavanja bodo v angleškem jeziku.

Dr. Giacomo Calorio je diplomiral iz japonskega jezika in književnosti na Univerzi v Torinu z diplomsko nalogo o režiserju Kurosawi Kiyoshiju. V času študija je bil eden od ustanoviteljev kulturnega združenja neo(N)eiga, prvega italijanskega portala, namenjenega sodobnemu japonskemu filmu, in sodeloval z Nacionalnim filmskim muzejem v Torinu pri več pobudah, povezanih z japonskim filmom. Pozneje je na Univerzi v Genovi doktoriral iz digitalne humanistike. Njegova raziskovalna področja so kinematografija in japonska vizualna kultura ter prevajanje mang. Je avtor več monografij o japonskem filmu.

Trenutno je docent na Univerzi Milano-Bicocca, kjer poučuje japonski jezik in kulturo. Pred tem je štiri leta poučeval prevajanje mang na Oddelku za tuje jezike in književnosti ter sodobne kulture Univerze v Torinu, magistrski tečaj prevajanja, in dve leti japonski jezik na Univerzi v Bergamu, Oddelek za tuje jezike, književnosti in kulture. Je tudi član uredniškega odbora akademske revije Cinergie - Il cinema e le altre arti.

Napoved predavanj:

1. Uvod v japonsko kinematografijo

Kaj je japonski film, kako je prišel do nas in katere so njegove značilnosti, ki zaznamujejo njegov nastanek in nadaljnji razvoj?

Pon. 16:20–17:50 pred. 013

2. Japonski film pred drugo svetovno vojno in po njej ter njegovi mojstri

Mizoguchi, Ozu, Naruse in Kurosawa: štirje stebri klasičnega japonskega filma; glavne teme in slogovne značilnosti njihovih del.

Tor. 13:00–14:30 pred. 2-rim

3. Japonski moderni film pred in po "nouvelle vague”

Nove oblike japonskega filma v šestdesetih letih, prelom s preteklostjo in propad.

Sre. 16:20–18:00 pred. 15

4. Meči, koža in velikanske pošasti: žanri in japonski film

Ne le umetniški film in veliki mojstri: pregled najpomembnejših in najbolj posebnih žanrov, ki so oblikovali zgodovino japonske kinematografije.

Čet. 13:50–15:20 pred. 030

5. Sodobni japonski film

Novi avtorji in novi žanri, ki spodbujajo renesanso japonskega filma od devetdesetih let prejšnjega stoletja do danes.

Pet. 13:00–14:30 pred. 4