Predavanje prof. Lynne Segal: Jezik in politika skrbi

V okviru Dnevov enakosti spolov FF vabljeni v ponedeljek, 17. maja 2021, ob 17.00 uri na predavanje zaslužne profesorice psihologije in študijev spola na Birkbeck Collegeu Univerze v Londonu  prof. Lynne Segal z naslovom Jezik in politika skrbi / Languge and Politics of Care. Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku na Zoomu.

Kratek povzetek predavanja:

Danes se soočamo s svetovno krizo skrbi na vseh ravneh, od uničevanja sveta, v katerem živimo, do množic ljudi, ki jim primanjkuje časa ali sredstev za ustrezno oskrbo, tudi za tiste, ki so najbolj odvisni od njih. Zato se bom osredotočila na tisto, kar vidim kot osnovo za to nestabilno oporišče naše skrbi za druge, in zanemarjanje, ki je zdaj tako vidno, kamor koli pogledamo. Vsakdo se zanaša na drugega. A eno ključnih vprašanj je, kako se ta odvisnost kaže oz. ostaja skrita. Še bolj zaskrbljujoče je, kakšna je verjetnost, da bodo ljudje dobili potrebno oskrbo, ne glede na to kako močno jo potrebujejo in kdo skrbi za naše negovalce. Nazadnje nas obravnavanje posledic oskrbe v našem času in odpovedi odvisnosti vedno hitro pripeljejo na drug teren, v trnovo goščavo spolov in pogosto tudi rasno dinamiko moči. Feministke se pogosto sprašujemo, ali imajo ženske kakršne koli posebne in trajne vezi z negovanjem ali podobnimi vrlinami, razen tistih, ki izhajajo iz naše nenehne podrejenosti in posebnih odgovornosti, ki jih pričakujejo od žensk. To so bile ravno spretnosti oskrbovanja, za katere so feministke drugega vala upale, da jih bosta spola zaradi nas vseh, enako spoštovala in si jih delila.  Namesto tega ostajamo v svetu, kjer vlada odsotnost skrbi, navkljub alokaciji tega dela na zunanje izvajalke in kljub trženju "oskrbe" ali prav zaradi tega. Kako bi torej takšno stanje stvari lahko spremenili?

19. 10. 2020

03. 09. 2020