Pričevanja oseb z izkušnjo izbrisa

Fakulteta za socialno delo Univerze v Ljubljani in Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani vabita na dogodek Pričevanja oseb z izkušnjo izbrisa. Dogodek ob trideseti obletnici izbrisa bo potekal v petek, 18. februarja 2022, od 11.30 do 13.30, (Fakulteta za socialno delo, P11).

26. februarja mineva 30 let od izbrisa 25.671 prebivalk in prebivalcev Slovenije iz registra stalnega prebivališča Republike Slovenije. Minevajo tri desetletja neštetih borb za preživetje in borb za povrnitev odvzetih pravic. Izbris, sistematična kršitev človekovih pravic, je ljudi pahnil na rob preživetja ter mnogim pustil hude zdravstvene in druge posledice. Izbrisani prebivalci Slovenije več let niso mogli potovati, živeli so pod pritiskom deportacij, preganjani in osovraženi, nerazumljeni in nevidni – do boja za povrnitev pravic in dostojanstva, ko so se združili, povezali, nastavili družbi ogledalo ter zahtevali svoje nazaj.

Tri desetletja po izbrisu še vedno ni ne javnega opravičila ne iskanja odgovornosti za ta zločin, prav tako pa primanjkuje družbene refleksije, ki bi se odrazila npr. v zgodovinopisju. Vsakoletno pričevanje ljudi z izkušnjo izbrisa ohranja živ spomin tako na krivice kot na upor. S kolektivnim spominjanjem nasprotujemo dejanskim in simbolnim izbrisom, tako ljudi kot prostorov oziroma skupnosti (kot je bila Avtonomna tovarna Rog, kjer so izbrisani imeli svoj politični dom).

19. 10. 2020

03. 09. 2020