Visokošolski sindikat Slovenije
Visokošolski sindikat Slovenije (Sindikat Filozofske fakultete) je daleč najpomembnejši glas, ki zastopa interese zaposlenih v visokem šolstvu. Vpliv pridobiva tudi med ostalimi sindikati v javnem sektorju.
Visokošolski sindikat Slovenije (Sindikat Filozofske fakultete) je daleč najpomembnejši glas, ki zastopa interese zaposlenih v visokem šolstvu. Vpliv pridobiva tudi med ostalimi sindikati v javnem sektorju.
Predsednica | Lilijana Burcar (lilijana.burcar@ff.uni-lj.si) |
---|---|
Podpredsednik | Marko Marinčič (marko.marincic@ff.uni-lj.si) |
Sekretarka | Olivera Novaković (olivera.novakovic@ff.uni-lj.si) |
Izvršni odbor |
Urša Geršak, Franci Iskra, Mojca Kovač Šebart, Barbara Samaluk, Marjetka Ščelkov, Agata Šega, Jasna Vanček, Danica Vuzem in Mojca Žaberl |
Nadzorni svet |
Eva Dolar Bahovec, Jasna Mažgon, Vanda Vremšak Richter |
Spoštovane članice in člani VSS FF UL.
V sredo, 25. septembra 2024, se je zaključila prva faza maratonskih pogajanj o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju. Pogajanja so se nanašala na uskladitev členov novega zakona o »skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju«. Sledil je podpis izjave o »stopnji usklajenosti novega zakonskega predloga« med sindikati in vlado. K podpisu je pristopilo 30 od 46 reprezentativnih sindikatov, med njimi Visokošolski sindikat Slovenije. Gre za predlog novega zakona, ki mora še skozi parlamentarno obravnavo, predstavlja pa šele prvo fazo v procesu sprejemanja in določanja vsebine nove plačne reforme. To pomeni, da prinaša le okvirna izhodišča, ki bodo podvržena še velikim spremembam. Kakšna bo dejansko končna vsebina plačne reforme in kako bodo zaposlene in zaposleni uvrščeni na novi plačni lestvici, bo odvisno od dveh dejavnikov: od stebrnih pogajanj, ki se bodo zaključila v drugi polovici leta 2024, in kolektivnih pogodb, ki se jih bo sklenilo na krovni ravni in na ravni poklicev, predvidoma prav tako v drugi polovici leta 2024.
Za zdaj je še veliko nedorečenosti in negotovosti. Kljub temu so nekatera osnovna izhodišča po zaključku prve etape pogajanj v osnovi začrtana. Predsednik sindikata VSS mag. Andrej Vogrin je po zaključku prve etape pogajanj sindikalnim zaupnicam in zaupnikom v četrtek, 26. septembra 2024, poslal dopis/poročilo o tem, kaj naj bi nova plačna reforma vsebovala, s prošnjo, da se ga razpošlje v vednost članstvu. Ker iz njega žal ni mogoče prav jasno razbrati, za kaj pri plačni reformi gre in kaj je bilo na pogajanjih do zdaj okvirno sprejeto, sem s pomočjo pravne službe Pergama pripravila vzporedni dokument, ki prinaša osnovna pojasnila. Oba dokumenta vam pošiljam v dveh ločenih datotekah.
Lepo prosim, da torej upoštevate, da gre pri obeh dokumentih zgolj za pojasnila orientacijske narave, saj se bo vsebina plačne reforme še spreminjala. Za morebitna dodatna pojasnila in vprašanja se, prosim, obrnite neposredno na predsednika VSS mag. Andreja Vogrina: andrej.vogrinn@gmail.com.
Na vaša vprašanja pa tudi morebitne predloge se bo z veseljem odzval.
Ko se bo druga etapa pogajanj novembra oz. decembra približala zaključku, namerava sindikalna celica VSS FF UL v goste povabiti predsednika VSS. Tako nam bo lahko vsem iz prve roke postregel s celovitim vpogledom v vsebino plačne reforme in sprememb, ki jih prinaša za vse skupine zaposlenih v visokem šolstvu.
Lep pozdrav,
red. prof. dr. Lilijana Burcar
predsednica VSS FF UL
28. 9. 2024
Na seji senata FF, ki je potekala 26. junija 2024, je sindikat VSS FF UL podal komentar pod točko Razno v zvezi z eno od predhodnih točk dnevnega reda, na kateri je vodstvo FF seznanilo senatorke in senatorje, da je v javni obravnavi nov osnutek Zakona o visokem šolstvu (v nadaljevanju ZViS). Izpostavil je eno od poglavitnih pasti, ki jih prinaša novi osnutek ZViS, zato je vodstvo FF UL sindikat zaprosilo, da poda še pisni komentar, ki ga bo upoštevalo pri pripravi skupnega odziva FF UL na osnutek ZViS.
Odziv si lahko preberete tukaj.
To je izjava, ki jo je pripravil VSS FF UL, in jo predlagal Sindikatu Univerze v Ljubljani (SUL) in predsedstvu VSS v posvojitev kot krovno izjavo:
V VSS FF UL izražamo popolno podporo zasedbi Fakultete za družbene vede in solidarnost s študenti in študentkami ter vsemi članicami in člani akademske skupnosti, ki se borijo proti genocidu nad palestinskim ljudstvom.
Izražamo tudi globoko zaskrbljenost nad nezmožnostjo domačih akademskih institucij, vključno z vodstvom Univerze v Ljubljani, da se jasno opredelijo proti genocidu v Gazi in okupaciji palestinskih ozemelj. Kot sindikat menimo, da mora akademska skupnost biti glasna in enotna v obsodbi kršitev človekovih pravic in mednarodnega prava.
Podpiramo zahteve zasedbene skupščine na Fakulteti za družbene vede in pozivamo vodstvo tako fakultete, kot UL, da sprejme njihove zahteve brez odlašanja. Prav tako pozivamo vse akademske institucije v Sloveniji, da jasno in odločno obsodijo izraelsko agresijo ter genocid poimenujejo s pravim imenom, priznajo palestinskemu ljudstvu pravico do upora proti okupaciji, prekinejo sodelovanje z Izraelom, izraelskimi podjetji in akademskimi ustanovami ter naredijo vse, da se palestinskim študentom omogoči študij.
Odločno nasprotujemo vsem oblikam preganjanja, zatiranja in cenzure aktivistov ter zagovarjamo njihovo pravico do svobode izražanja in protesta.
Skupaj bomo nadaljevali s solidarnostnimi aktivnostmi in bojem za svobodo in dostojanstvo palestinskega ljudstva.
Odziv VSS FF UL na navodila za krčenje mest na študijskih programih je dostopen tukaj.
V pripravi je nov osnutek NZVIS, eden od njegovih osrednjih stebrov pa je uvedba t. i. mikrodokazil kot domnevnega četrtega, novega stebra dejavnosti in »poslanstva« univerze. V zvezi s tem je sindikat VSS FF UL podal svoje okvirno stališče na 26. redni seji senata FF UL dne 20. decembra 2023, in na izredni seji senata FF UL dne 14. februarja 2024. Razširjeno analitično argumentacijo je pripravil za potrebe VSS pri zbiranju komentarjev na osnutek novo predlaganega Zvis
Celoten dokument je na voljo tukaj.
V Visokošolskem sindikatu Slovenije - Sindikat Filozofske fakultete UL (v nadaljevanju: »VSS FFUL«) na podlagi prvega odstavka 10. člena Zakona o delovnih razmerjih (Ur. l. RS št. 21/2013, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: »ZDR-1«) v odprtem roku podajamo odklonilno mnenje k predlogu Pravilnika o delovnem času na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (v nadaljevanju: »Pravilnik«).
Celoten dokument je na voljo tukaj.
Spoštovane članice, spoštovani člani VSS FF!
Vlada RS je septembra 2023 odstopila od prvotnega dogovora, da se bodo plače zaposlenih v javnem sektorju usklajevale z inflacijo. To je najprej napovedala z vključitvijo 65. člena v Zakon o izvrševanju proračuna, po katerem plače leta 2024 ne bi bile usklajene niti z ravnijo inflacije v letošnjem letu (7.5%) in še manj s tisto v naslednjem letu. In še več, nekaterim dejavnostim v javnem sektorju je napovedala zamik kakršnega koli usklajevanja plač z inflacijo vse do konca leta 2027. Hkrati je septembra zamrznila vsa pogajanja o odpravi plačnih nesorazmerij in o pogajanja o novi plačni reformi, ki prinaša, ključno, novo plačno lestvico. Po tej bi bil najnižji plačni razred dvignjen na višino minimalne plače, ostali plačni razredi pa bi bili ustrezno višji. Tako bi bile odpravljene dolgoletne krivice, ki jih je leta 2007 prinesel ZUJF. Javne uslužbenke/uslužbenci namreč vse do 26. plačnega razreda prejemajo osnovno plačo, ki je drastično nižja od zakonsko določene minimalne. Posledica tega zavrženega sistema je poglabljajoča se sistemska revščina med vse večjim delom javno zaposlenih.
Vlada je 16. novembra 2023 na pritisk sindikatov umaknila dopolnilo 65. člena, ki je prepovedoval uskladitev osnovnih plač za leto 2024 v javnem sektorju s stopnjo letošnje inflacije. Vendar se s tem še ni obvezala, da bo uskladitev tudi dejansko izvedla, še manj odmrznila nadaljevanje pogajanj v zvezi z odpravo sistemskih plačnih krivic. Naravno katastrofo, ki je avgusta prizadela državo, vlada izkorišča za izogibanje družbeni odgovornosti in za odlog poprave osnovnih plačnih krivic ter uskladitve plač z inflacijo v nedorečeno daljno prihodnost (po letu 2027).
Zato sindikati javnega sektorja skupaj z Visokošolskim sindikatom Slovenije pozivamo članice in člane, da se v četrtek, 7. decembra 2023, udeležite protestnega shoda. Zberemo se na Trgu republike ob 11.30, od koder se ob 12.00 odpravimo pred poslopje vlade na Gregorčičevi.
Naše zahteve so:
15. novembra 2023 je v papirniški dejavnosti prišlo do podpisa prve kolektivne pogodbe v zadnjih tridesetih letih, ki najnižje izhodiščne plače v panogi izenačuje z minimalno plačo. Ironično je, da je s tem dejanjem zasebni sektor prehitel javnega. Država bi morala s svojim javnim sektorjem, sestavni del katerega je tudi skrb za pravično plačilo in človeško dostojanstvo zaposlenih, kazati pot zasebnemu sektorju, ne pa obratno. Čas je, da to stori.
Od vodstva fakultete je sindikat VSS FF prejel pisno zagotovilo, da se zaposlenim dovoli odhod z dela v času trajanja protestnega shoda. Sindikat VSS FF poziva članice in člane, da poziv posredujete tudi drugim vašim kolegom in kolegicam, ali da jih osebno povabite na protestni shod.
Hkrati vas vabimo, da se med 10.30 in 11.30 udeležite delavnice v avli FF, na kateri boste lahko izdelale_i protestne plakate z jasnim sporočilom vladi. Sindikat VSS FF bo v ta namen priskrbel nekaj osnovnega materiala. Nikakor pa ne bodo odveč tudi vaši lastni flomastri, kartoni, žebljički in drug pisarniški material.
red. prof. dr. Lilijana Burcar
predsednica sindikata VSS FF
Visokošolski sindikat Slovenije (VSS) je sindikat dejavnosti visokega šolstva in pokriva vse dele in vse skupine zaposlenih v visokem šolstvu. V VSS se lahko včlani vsak, ki dela v visokem šolstvu, ne glede na vrsto pogodbe, torej tudi prekarni delavci. Posveča se predvsem delovno pravnemu položaju zaposlenih in državni politiki do visokega šolstva. Poudarja pomen javnega visokega šolstva in brezplačne dostopnosti študija, zato vztraja pri ustreznem javnem financiranju visokošolske dejavnosti. Ustanovljen je bil v začetku leta 2012 zaradi premajhne dejavnosti obstoječih sindikatov na teh dveh področjih, kar se odraža v primerjalno relativno nizkih plačah v visokem šolstvu in v podfinanciranosti večine fakultet. V začetku leta 2016 je postal reprezentativen v dejavnosti visokega šolstva.
VSS je organiziran na nacionalni ravni, na ravni posameznih univerz in v številnih primerih tudi na ravni fakultet in akademij. Je del sindikalne konfederacije Pergam, ki vključuje sindikate javnega in zasebnega sektorja in zelo uspešno usklajuje interese obeh skupin. Pergam ima odlično pravno službo. Vsak član VSS ima pravico do neposredne, individualne in neomejene pravne pomoči. Poleg tega Pergamova pravna služba ves čas strokovno pomaga vodstvu sindikata pri pogovorih s predstavniki države, univerz in fakultet.
VSS se je s svojo aktivnostjo hitro pridobil vpliv, ki mu ga priznavajo dekani, rektorji, vlada in širša javnost. Je daleč najpomembnejši glas, ki zastopa interese zaposlenih v visokem šolstvu. Vpliv pridobiva tudi med ostalimi sindikati v javnem sektorju.
Več informacij o delovanju, stališčih, dosežkih in medijskih nastopih VSS na nacionalni in univerzitetnih ravneh je objavljenih na spletnih straneh sindikata.
Visokošolski sindikat Slovenije – Sindikat Filozofske fakultete združuje in zastopa interese vseh zaposlenih in honorarnih sodelavk na Filozofski fakulteti univerze v Ljubljani – učiteljic, sodelavk, raziskovalk, strokovnih in tehničnih delavk.
Jubilejna nagrada
Članicam in članom sindikata v okviru izplačila jubilejne nagrade za javnega uslužbenca/uslužbenko pripada 20% višji znesek. Članice in člane sindikata, ki pričakujejo izplačilo, pozivamo, da o tem obvestijo vodstvo sindikata, ki bo v kadrovsko službo in računovodstvo oddalo vlogo za višje izplačilo.
Do nagrad so upravičeni uslužbenci/uslužbenke za 10, 20, 30 in 40 let delovne dobe, pri čemer se upošteva delovna doba, ki jo je zaposleni izpolnil pri delodajalcu/delodajalki v javnem sektorju.
Članica VSS FF UL je enkrat na mesec upravičena do brezplačne vstopnice za:
Za več informacij o ugodnostih in možnostih koriščenja se obrnite na Olivero Novaković (soba 512): olivera.novakovic@ff.uni-lj.si.
Visokošolski sindikat je član Konfederacije sindikatov Slovenije PERGAM. Izbor ugodnosti, ki jih lahko koristijo članice ob predložitvi članske izkaznice PERGAM in VSS:
Za več informacij o ugodnostih in možnostih koriščenja Pergamovih ugodnosti se obrnite na predsednico VSS FF: lilijana.burcar@ff.uni-lj.si .
Na osnovi Pravilnika o solidarnostni pomoči ima članica VSS FF pravico do solidarnostne pomoči v obliki denarnega izplačila po šestih mesecih članstva.
Solidarnostna pomoč se lahko dodeli članici v naslednjih primerih (7. člen pravilnika):
Za dodatne informacije pišite na elektronski naslov lilijana.burcar@ff.uni-lj.si .
VSS Čebelica omogoča članicam VSS FF UL, ki so včlanjene v sindikat vsaj šest mesecev, da enkrat na leto (oz. po odplačilu pretekle obveznosti) zaprosijo za do 1.000 evrov pomoči, ki jo nato vrnejo v (največ) 12 mesecih.
Prejemnica odplačuje obroke mesečno ob izplačilu plače. Prejemnici ni treba plačati članarine za Čebelico, niti morebitnih dodatnih stroškov za odobritev pomoči.
Primer: Članica zaprosi za 480 evrov pomoči.
Za dodatne informacije poglejte na spletno stran sindikata oz. pišite na elektronski naslov lilijana.burcar@ff.uni-lj.si.
Visokošolski sindikat Slovenije uživa vso logistično, organizacijsko in pravno podporo konfederacije sindikatov Pergam. Članice VSS imajo brezplačno pravno varstvo. Pravno pomoč jim je na voljo tudi individualno in neposredno na sedežu konfederacije sindikatov Pergam, torej mimo vodstva sindikata in sindikalnih zaupnikov.
Dodatne informacije na lilijana.burcar@ff.uni-lj.si ali na spletni strani VSS (pravna pomoč).
V Visokošolski sindikat Slovenije – Sindikat Filozofske fakultete se lahko včlanite na tej povezavi. Lahko pa pišete tudi sindikalnemu zaupniku (lilijana.burcar@ff.uni-lj.si, marko.marincic@ff.uni-lj.si), ki vam bo poslal pristopno izjavo po elektronski pošti in se dogovoril za prevzem izpolnjene pristopne izjave.
Sindikat je interesno združenje, katerega moč je odvisna od števila in podpore članstva. Vse pedagoške in nepedagoške delavke ste zato vabljene k včlanitvi, saj bomo le skupaj in s solidarnostjo spremenili razmere, ki so posledice dolgoletnega zanemarjanja visokega šolstva.
»Član sindikata dejavnosti lahko postane vsak delavec, ki je sklenil pogodbo o zaposlitvi za nedoločen ali določen čas, s polnim ali skrajšanim delovnim časom, ali delavec, ki opravlja delo na drugi pravni podlagi. V sindikat dejavnosti se lahko včlanijo tudi drugi delavci, ki so zaposleni v sorodnih ali drugih dejavnostih.« (Statut VSS)
Članstvo v VSS je individualno. Sindikat je znotraj konfederacije Pergam povsem avtonomen, prav tako pa se lahko znotraj samega Visokošolskega sindikata avtonomno in samostojno organizirajo sindikalna združenja na ravni univerz ter fakultet in akademij.
Sindikat je neprofitna organizacija, ki se za svoje delovanje financira iz članarin. Članarina znaša 0,6 % bruto osebnega dohodka in se deli: 45 % članarine ostane sindikatu na ravni fakultete, 55 % pa dobi konfederacija Pergam za pravno in organizacijsko pomoč. Na pristopni izjavi izrazite strinjate z odtegovanjem članarine neposredno od vašega osebnega dohodka, za kar ob včlanitvi poskrbijo sindikalni zaupniki. Obstaja pa tudi možnost, da članarino plačujete sami, po položnicah ali elektronsko. V tem primeru prosimo, da o tem po včlanitvi obvestite neposredno vašega sindikalnega zaupnika na Filozofski fakulteti.
Pozor! Nov dodatek:
14. marca 2024 je potekala seja IO VSS FF UL, na kateri je bil med drugim sprejet naslednji sklep:
»Članice in člani sindikata VSS FF UL, ki na članici FF UL opravljajo delo na drugih pravnih podlagah in so polno zaposlene/i na drugi matični ustanovi, članarino plačujejo v pavšalni višini 10 eur mesečno.«
Za lažje razumevanje: delo na drugih pravnih podlagah pomeni delo, ki ga oseba opravlja prek avtorske pogodbe, podjemne pogodbe, prek s.p. in podobno. Članice in člani VSS FF UL, ki so na FF zaposlene/i na tovrstnih pogodbah, v bodoče (začenši z mesecem aprilom 2024) od svojega dohodka same poravnajo članarino na mesečni osnovi.
In sicer vsak mesec
Mesečno pavšalno članarino je potrebno vplačati najkasneje do 10. dneva v tekočem mesecu.
Vabljeni k včlanitvi!
© Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Vse pravice pridržane.
Dostopnost Piškotki Oblikovanje in razvoj: ENKI