Evropska zgodovina v slovenskih arhivih za mlade raziskovalce

Evropska zgodovina v slovenskih arhivih za mlade raziskovalce

Evropska zgodovina v slovenskih arhivih za mlade raziskovalce

Evropska zgodovina v slovenskih arhivih za mlade raziskovalce
Ljubljana, april, maj 2025
ERASMUS Sommerkurs für junge Forscher*innen

Na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, je v aprilu preko spleta, v maju 2025 pa konkretno na terenu potekal projekt za naslovom Europäische Geschichte in slowenischen Archiven (Evropska zgodovina v slovenskih arhivih za mlade raziskovalce).

Gre za nadaljevanje in nadgradnja projekta, ki ga je junija 2023 v obliki pilotnega projekta izvedla Univerza v Mannheimu (Universität Mannheim nosilec prof. dr. Hiram Kümper).

Projekt je potekal v dveh delih. V prvem delu so bili preko spletnih srečanj postavljeni temelji za konkretno delo  na terenu, ki je nato potekalo od 12. 5-16. 5. Sloveniji. V projektu je sodelovalo  25 študentov in študentk ter dva profesorja in profesorica iz Nemčije, Avstrije in Slovenije, ki so prihajali iz  različnih univerz: Humboldt Univesität zu Berlin, Universität Mannheim, Universität Innsbruck, Paris Londron Universität Salzburg in Filozofska fakulteta Ljubljana.

Udeleženci so arhivsko gradivo spoznavali v različnih slovenskih mestih in sicer v Ljubljani (Arhiv Republike Slovenije, Inštitut za novejšo zgodovino) še v Kopru (Pokrajinski arhiv v Kopru) in Celju (Zgodovinski arhiv Celje).

Popoldanske ure vsakega dne so bile namenjene spoznavanju (mednarodno priznanih) zgodovinskih znamenitosti v krajih, kjer so potekale delavnice. S predavanji na teh lokacijah so udeleženci spoznavali bogato kulturno-zgodovinsko zapuščino takratnega slovenskega prostora, ki je že takrat bilo močno vpeto v širši evropski prostor.

Za projekt so bila odobrena sredstva iz Erasmus akcije KA131 – KIP projekti. 

 

Europäische Geschichte in slowenischen Archiven 
Ljubljana, April, Maj 2025
ERASMUS Sommerkurs für junge Forscher*innen

Das Projekt richtete sich an alle Interessierte, besonders aber an junge Forscher*innen, die das slowenische System von Archiven und die wichtigsten Arten von Urkunden in den damaligen mit Slowenen besiedelten Gebieten kennen lernen wollten. 

Geschichte wurde vor Ort gelernt, und zwar in unterschiedlichen Archiven (Staatsarchiv, Provinzialarchiv…) und Museen in mehreren slowenischen Städten (Ljubljana, Koper, Celje).

Das Projekt wurde in zwei Teilen durchgeführt. Im ersten, Online-Teil wurden die Grundlagen für die spätere Arbeit in Archiven gelegt. Am Projekt nahmen insgesamt 25 Studierenden und drei Begleiter*innen aus Deutschland (Humboldt Universität zu Berlin, Universität Mannheim), Österreich (Universität Innsbruck, Paris London Universität Salzburg) und Slowenien (Philosophische Fakultät Universität Ljubljana) teil.

Das Kennenlernen des Archivmaterials fand im Zeitraum vom 12. bis 16. Mai 2005 in Ljubljana (Arhiv Republike Slovenije, Inštitut za novejšo zgodovino), in Koper (Pokrajinski arhiv v Kopru) und in Celje (Zgodovinski arhiv Celje) statt. An den jeweiligen Orten waren die Nachmittagsstunden dem Kennenlernen international anerkannter historischer Stätten gewidmet. Durch Vorträge erhielten die Teilnehmer*innen Einblicke in das reiche kulturelle und historische Erbe des slowenischen Raums, der bereits in der Vergangenheit eng mit dem übrigen Europa verflochten war.

Das Projekt wurde von der Erasmus-Aktion( KA131 - KIP-Projekte) finanziert. 

 

Zadnje novice

Pomladna šola Iberoamerika

Taja Dagarin, Manca Toporišič Gašperšič, Teodora Komlenić, Jana Kulovic in Luka Markošek

Srečanje uredništev Jezika in slovstva, Slavistične revije in Slovanske knjižnice

Na sliki so od leve proti desni: Hotimir Tivadar, Nataša Pirih Svetina, Namita Subiotto, Andreja Žele, Jožica Jožef Beg, Mojca Smolej, Luka Horjak.

Zaključila se je letošnja Slovanska bralna značka

Gostje zadnjega srečanja letošnje Slovanske bralne značke: Alojzija Zupan Sosič in dijakinje SŠOF Ljubljana (foto: Namita Subiotto)