Med prejemniki priznanj in nazivov Univerze v Ljubljani tudi zaposleni in študenti s Filozofske fakultete

Slavnostna seja Senata Univerze v Ljubljani (foto: Boštjan Podlogar, STA)

Slavnostna seja Senata Univerze v Ljubljani (foto: Boštjan Podlogar, STA)

Med prejemnicami in prejemniki nazivov in priznanj, ki jih Univerza v Ljubljani (UL) podeljuje v tem tednu, so tudi zaposleni ter študentke in študenti z naše fakultete:

  • zlato plaketo UL je prejel prof. dr. Mihael Budja (Oddelek za arheologijo UL FF),

  • svečano listino mladim visokošolskim učiteljem je prejel doc. dr. Žan Lep (Oddelek za psihologijo UL FF),

  • naziv zaslužni profesor Univerze v Ljubljani je prejel prof. dr. Samo Štefanac (Oddelek za umetnostno zgodovino UL FF),

  • priznanje za najodličnejši raziskovalni dosežek je prejel viš. znan. sod., doc. dr. Simon Hajdini (Oddelek za filozofijo UL FF) za delo What's that smell? A philosophy of the olfactory

  • svečane listine za najboljše študijske dosežke so prejeli:

Maja Kukovec (Oddelek za pedagogiko in andragogiko UL FF),

Martin Justin (Oddelek za filozofijo UL FF),

Larina Griessler (Oddelek za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko UL FF) in

Nika Vidrih (Oddelek za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko UL FF),

  • Prešernovo nagrado za študentke in študente Univerze v Ljubljani je prejela Nena Bobovnik za delo Zgodovina Platonovih idej – Nekaj primerov poznoantičnega in srednjeveškega eksemplarizma (Oddelek za filozofijo in Oddelek za klasično filologijo UL FF, mentor: prof. dr. Franc Zore, somentorica: doc. dr. Sonja Weiss), Več

  • priznanja za strokovno delo so prejeli:

Matija Vedenik (vodja Pravne službe UL FF),

Tina Zupanek (vodja Finančno-računovodske službe UL FF),

Strokovne delavke Znanstvenoraziskovalnega inštituta UL FF: Darinka-Ika Bartol, Saša Blatnik Ristović, Klara Čuden, Barbara Dolenc, Ema Karo, Olivera Novaković, Tina Pleško in Nataša Založnik,

Vsem prejemnicam in prejemnikom nazivov in priznanj iskrene čestitke!

 

Obrazložitve prejetih nazivov in priznanj

 

  • prof. dr. Mihael Budja (zlata plaketa UL)

Prof. dr. Mihael Budja je na Filozofski fakulteti 40 let poučeval arheologijo neolitika in eneolitika. V mednarodnem merilu se je uveljavil z interdisciplinarnimi raziskavami in refleksijo konceptov, kot je neolitizacija. Objavil je 57 znanstvenih člankov. Zasnoval je serijo uglednih Neolitskih seminarjev in revijo Documenta praehistorica, ki je danes ena vodilnih za področje neolitskih študij.

  • What's that smell? A philosophy of the olfactory, avtor: viš. znan. sod., doc. dr. Simon Hajdini (priznanje za najodličnejši raziskovalni dosežek)

Zakaj v indoevropskih jezikih nimamo besed za direkten opis vonjav, zaradi česar nam ne preostane drugega, kot da vonj vrtnice imenujemo preprosto sladek? Znanstvena monografija, izdani pri eni najprestižnejših akademskih založb na svetu, se umešča v presečišče med filozofijo, psihoanalizo in pogosto zapostavljenim čutom voha, da bi skozi nova branja tako tradicionalnih kot sodobnih filozofskih besedil postavila vonj v središče filozofske kritike tradicionalnega pojmovanja resnice in tako spodbila utečeno predstavo o vohu kot antifilozofskem čutu.

Monografija s svojim inovativnim interdisciplinarnim pristopom k temeljnim filozofskim vprašanjem, z izvirnimi analizami modernističnega leposlovja in filma ter z novo uporabo naravoslovnih raziskav olfaktornega v humanističnem kontekstu problematiko voha umesti v samo izhodišče kulturnega življenja. Pri tem zagovarja daljnosežno tezo, da je ontologijo, civilizacijo in kapitalistično ekonomijo treba koncipirati kot ravnanje z odpadki. In le če sledimo filozofsko najbolj razvrednotenemu čutu, lahko bolje razumemo osrednja filozofska, psihoanalitična in politična vprašanja resnice, seksualnosti in eksploatacije.

Delo prispeva k ugledu in relevantnosti slovenske filozofske misli ter izkazuje signifikanten vpliv na aktualne raziskave v poljih senzorialnih študij, psihoanalize, antropologije, politične ekonomije, estetike in interdisciplinarnih raziskav tehnologije. Pred izidom je tudi španski prevod dela.

  • doc. dr. Žan Lep (svečana listina mladim visokošolskim učiteljem)

Doc. dr. Žan Lep se je v svoji šestletni raziskovalni in pedagoški karieri na področju socialne psihologije uveljavil v slovenskem in mednarodnem raziskovalnem prostoru in nadgrajeval svoja znanstvena spoznanja z njihovo uporabo v praksi. V intenzivnem sodelovanju z mediji je skrbel za družbeno odgovorno komunikacijo znanstvenih izsledkov s splošno javnostjo in se izkazal kot odličen visokošolski učitelj.

  • prof. dr. Samo Štefanac (naziv zaslužni profesor UL)

Prof. dr. Samo Štefanac je s svojim znanstvenim, pedagoškim in strokovnim delom pomembno vplival na razvoj umetnostnozgodovinske vede. S svojimi mednarodno pomembnimi raziskavami na področju gotske in zgodnjerenesančne umetnosti Srednje Evrope in jadranskega prostora, predvsem z analizo umetnostnih izmenjav med Dalmacijo in Apeninskim polotokom, je spremenil pogled na pomen umetnostnih središč in obrobja. S široko mednarodno mrežo kolegov je tlakoval pot za nadaljnje raziskave mlajših generacij.

svečane listine za najboljše študijske dosežke 

  • Maja Kukovec

Maja Kukovec je vrhunska študentka. Odlikuje jo visoka pripravljenost za poglabljanje v študijske tematike. Pri študiju kaže izjemen talent, radovednost in delavnost, njeni izdelki so pripravljeni samostojno, natančno, metodološko in teoretično brezhibno. Znanstveno literaturo bere v štirih tujih jezikih.

  • Martin Justin 

Martin Justin je zaključil magistrski študij na programu Filozofija s povprečno oceno 10. Že med študijem se je s svojimi referati udeležil več študentskih in znanstvenih konferenc, znanstvene prispevke pa je objavil v slovenski reviji Analiza in mednarodni reviji INDECS. Ob tem deluje tudi kot literarni kritik.

  • Larina Griessler

Larina Griessler je prodorna študentka, ki se s svojimi izjemnimi študijskimi rezultati uvršča prav v vrh svoje generacije na celotni univerzi. S svojo ustvarjalnostjo in neizmerno angažiranostjo v okviru študentske organizacije ter obenem srčnostjo se izkazuje kot prava humanistka.

  • Nika Vidrih

Nika Vidrih s svojimi razmišljanji, poglobljenim dojemanjem raznolikih vsebin, z znanstveno radovednostjo in s kritičnim pogledom bogati humanistiko v predavalnici, na okroglih mizah in v objavljenih člankih. V času izjemno uspešne študijske poti je nanizala vrsto priznanj tudi na obštudijskem področju.

Prešernova nagrada za študentke in študente UL

  • Nena Bobovnik 

Avtorica je zaključila magistrski študij latinščine in filozofije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani ter suma cum laude magistrski študij filozofije na Katoliški univerzi Leuven, kjer na Filozofskem inštitutu pripravlja doktorat iz srednjeveške filozofije. Prevajalka latinskih filozofskih del v slovenščino se izkazuje tudi z objavami v priznanih mednarodnih revijah ter z udeležbami na konferencah in s članstvom v združenjih doma in po svetu. Nagrajeno delo z analizo besedil osvetljuje manj znano temo Platonovega nauka o idejah v srednjeveški filozofiji in njegovo preobrazbo ob poistovetenju idej z večnim vzorcem, po katerem je ustvarjen svet. Mentor dela je  profesor doktor Franc Zore, somentorica pa docentka doktorica Sonja Weiss.

priznanja za strokovno delo

  • Matija Vedenik

Matija Vedenik ima odličen pregled nad svojim delovnim področjem in je pri opravljanju dela izjemno prizadeven, natančen, vesten in sistematičen. Pri delu je še posebej cenjen njegov pristop k iskanju odgovorov in rešitev problemov – vsako situacijo natančno prouči in jo postavi v širši kontekst razumevanja, jasno pa opozori tudi na možne posledice odločitev, s čimer omogoča delo in sprejemanje odločitev na ustrezni in razumljivi pravni podlagi.

  • Tina Zupanek

Tino Zupanek pri delu odlikujejo izjemna prizadevnost in visoka strokovnost, vestnost, natančnost, zanesljivost in samoiniciativnost. S takšnim odnosom in pozitivnim pristopom tako do dela kot do sodelavk in sodelavcev je vzpostavila stabilno delovanje finančno-računovodske službe, katere vodenje je prevzela v času, ko se je služba spopadala z večjimi kadrovskimi spremembami. Do vseh izzivov pristopa strokovno in z veliko optimizma.

  • Strokovne delavke Znanstvenoraziskovalnega inštituta UL FF: Darinka-Ika Bartol, Saša Blatnik Ristović, Klara Čuden, Barbara Dolenc, Ema Karo, Olivera Novaković, Tina Pleško in Nataša Založnik

Sodelavke strokovne službe Znanstvenega inštituta Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani s svojo strokovnostjo in pripravljenostjo za sodelovanje med članicami Univerze v Ljubljani prispevajo nepogrešljiv delež k odličnosti Univerze v Ljubljani na področju znanosti in raziskovanja in s tem k ugledu Univerze. S svojimi aktivnostmi v okviru zelo uspešnega projekta Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti! pa pomagajo k ozaveščanju pomena znanosti v družbi.

Več na spletni strani Univerze v Ljubljani

 

Zadnje novice

Slovenski raziskovalci na mednarodni konferenci v Lizboni o epidemiologiji in zdravstvu v 19. stoletju

Plakat dogodka

Pričevanje Sadae Kasaoka, ki je preživela eksplozijo atomske bombe nad Hirošimo

Gospa Sadae Kasaoka v pogovoru z udeleženci dogodka

Slavnostna podelitev Nahtigalovih in dekanjinih nagrad

Skupinska fotografija vseh nagrajenk in nagrajencev, mentoric in mentorjev ter vodstva fakultete