Oddelek za primerjalno književnost in literarno teorijo

Brezplačni tečaji iskanja in uporabe e-virov v NUK

Za vas pripravljamo brezplačne tečaje

V februarju in marcu vas vabimo na brezplačne tečaje, ki jih izvaja NUK. Tečaji bodo izvedeni v spletnem okolju z uporabo aplikacije Zoom.

UVOD V ISKANJE IN UPORABO CITATNIH INDEKSOV

petek, 2. februarja 2024, 10.00–12.00

Na tečaju predstavimo citatne indekse, različne načine iskanja in uporabe indeksov. Poudarek bo na podatkovnih zbirkah Web of Science, Scopus in Google Scholar ter njihovih kazalnikih vplivnosti (faktor vpliva, SNIP, h-indeks itn.). Udeleženci opravijo tudi nekaj praktičnih vaj.

 

UPORABA ORODJA ZA UPRAVLJANJE BIBLIOGRAFSKIH REFERENC EndNote Online

torek, 13. februarja 2024, 10.00–13.00

Pišete strokovna ali znanstvena besedila? Seminarske naloge in zaključna dela, pri katerih navajate reference? Poznate različne stile citiranja? Ste si kdaj želeli orodja, s katerim bo vaše delo s citati hitrejše in učinkovitejše? Tečaj, kjer vam bomo odgovorili na vsa vprašanja in vas naučili uporabljati EndNote Online.

 

KAKO DO KNJIŽNIČNEGA GRADIVA IN STORITEV NARODNE IN UNIVERZITETNE KNJIŽNICE

ponedeljek, 4. marca 2024, 10.00–12.00

Na tečaju bomo predstavili osnovne značilnosti knjižnične zbirke NUK, postavitev gradiva, različne vire za iskanje in naročanje gradiva (računalniški in listkovni katalogi), številne možnosti dostopa in uporabe gradiva ter podali pregled storitev NUK, ki so namenjene uporabnikom. Na kratko bomo predstavili tudi možnosti za uporabo elektronskih virov na daljavo (računalniški katalog NUK, Digitalna knjižnica Slovenije, Spletni arhiv, Mrežnik, Akademska digitalna zbirka).

 

ELEKTRONSKI INFORMACIJSKI VIRI ZA POMOČ PRI ŠTUDIJU IN RAZISKOVALNEMU DELU

četrtek, 7. marca 2024, 10.00–13.00

Na tečaju bomo predstavili, kje in kako dostopamo do informacijskih virov, pogoje dostopa, izbor ustreznega vira za iskanje. Predstavimo Mrežnik – odskočno desko do virov; skupne značilnosti informacijskih virov in osnovna orodja za iskanje. Pojem bibliografskega zapisa, pregledovanje in vrste indeksov, uporaba tezavra. Kdaj in kako uporabljamo logične operatorje oziroma operatorje bližine, prikaz in izvoz zadetkov, iskalna zgodovina itd. Uporabo iskalnih strategij pri iskanju po hierarhično urejenih seznamih virov na internetu, iskalnikih in meta iskalnikih; prednosti in omejitve iskalnikov, posebnosti različnih seznamov virov in iskalnikov ter izbor ustreznega iskalnika ali seznama virov za poizvedbo.

 

IZOBRAŽEVANJE AVTORJEV ZA OBJAVLJANJE V ODPRTEM DOSTOPU

ponedeljek, 18. marec 2024, 10.00–12.00

Na tečaju predstavimo odprti dostop, razloge za objavo v odprtem dostopu, različne poslovne modele objavljanja v odprtem dostopu, uveljavljanje ugodnosti za avtorje pri objavah, založniške politike, plenilske založnike, kje najdemo objave v odprtem dostopu in smernice v Sloveniji.

 

Prijavi se na tečaje

Obvestila

Oddelek za pedagogiko in andragogiko

ODPRTOST TAJNIŠTVA

Oddelek za pedagogiko in andragogiko

Študentsko delo

Oddelek za prevajalstvo

Prenovljena čitalnica FF

Oddelek za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko

Prenovljena čitalnica FF

Oddelek za anglistiko in amerikanistiko

Prenovljena čitalnica FF