Anton Žun. Sociologija prava-Sociologija-Politična sociologija

Urednik: Avgust Lešnik

Sociologijo prava lahko opredelimo – v najširšem pomenu – kot znanstveno področje, ki se ukvarja s soodvisnostjo oziroma vzajemno odvisnostjo prava in socialnega življenja. To pomeni, da sociologija prava raziskuje nastanek prava iz socialnega življenja in pri tem pojmuje pravo kot produkt družbenih procesov, obenem pa raziskuje delovanje oziroma učinkovanje prava v socialnem življenju in pri tem pojmuje pravo kot regulatorja družbenih ravnanj. Glede na prvo nalogo (socialni izvor prava) bi lahko govorili o genetični sociologiji prava, v zvezi z drugo nalogo (socialno učinkovanje prava) pa o operacionalni sociologiji prava. Obe omenjeni nalogi se v sociologiji prava povezujeta in medsebojno prepletata.

Leto izida: 2014

Zbirka: Portreti

28. 02. 2024
Oddelek za zgodovino, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Oddelek za umetnostno zgodovino, Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Zgodovina v zidovih: kako pa kaj naša skrb za kulturno dediščino?

27. 02. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

V tovarni, na protestih in v domačih kuhinjah: med industrijskim delavstvom, o spominih in izkušnjah, o telesu ter spremembah

21. 02. 2024