Spominska slovesnost v čast akad. prof. dr. Borisu Paternuju

Foto: Neža Kočnik

V ponedeljek, 28. 11. 2022, je Oddelek za slovenistiko Filozofske fakultete s spominsko slovesnostjo počastil lani preminulega slovenista, literarnega zgodovinarja akademika zasl. prof. dr. Borisa Paternuja (1926–2021).

Prireditev, ki je malodane na obletnico smrti potekala v predavalnici 4, v kateri je profesor predaval, se je začela s Paternujevo zgodnjo pesmijo V nove zarje, ki jo je prebrala študentka Neža Cerinšek. Za fotografsko gradivo, ki se je vrtelo v ozadju, je poskrbel Miran Hladnik v sodelovanju z oddelčno knjižnico. Po pozdravu predstojnice oddelka Simone Kranjc in prodekanje Mojce Smolej so spregovorili Paternujevi nekdanji študentje in sodelavci Alojzija Zupan Sosič, ki je spominsko slovesnost vodila, Irena Novak Popov, Marko Juvan, Matjaž Kmecl, Aleksander Skaza in Marko Stabej. Prispevek Zoltana Jana, ki se prireditve ni mogel udeležiti, je prebrala moderatorka. Študentka je predstavila tudi besedilo Bożene Tokarz Slovo Borisa Paternuja, ki ga je iz poljščine prevedel Niko Jež. Spominsko slovesnost so sklenili z interpretacijo Jeseni, še ene Paternujeve mladostne poezije. Udeleženci so si nato ogledali razstavo izbranih Paternujevih publikacij iz oddelčne knjižnice, ki sta jo pripravila knjižničarka Anka Polajnar in organizator prireditve Andraž Jež.

Predstavitev projekta Evropska noč raziskovalcev 2024/2025 – Humanistika, to si ti!

Vsi govorci na novinarski konferenci (foto: Katja Kodba, STA)

Prof. dr. Marta Verginella na XX. mednarodnem festivalu zgodovine v Gorici

XX. mednarodni festival zgodovine je potekal v Gorici (foto: https://www.estoria.it/)

Obisk veleposlanika Helenske republike v Ljubljani